Różnica między implantem a protezą zębową

Mając ubytki w jamie ustnej pacjent musi się zdecydować co będzie dla niego lepsze, implanty zębowe czy proteza. Warto poznać wszystkie różnice między, które między nimi występują.

Implanty umieszczane są w naszej jamie ustnej na stałe. Pełnią one funkcje sztucznego zęba, z jedną różnicą, umiejscawiane są w dziąsłach. Proteza w odróżnieniu od tytanowego implantu może być wyciągana i wkładana z powrotem do ust. Normalnymi zębami możemy gryźć różnego rodzaju pokarmy. Taki sam spełniają implanty i podobnie jak normalne zęby, trzeba je regularnie czyścić. Do tego celu wystarczą standardowe pasty i szczoteczki. Z kolei korzystając z protezy nie da się wszystkiego pogryźć i zjeść. Jest to niewątpliwe utrudnienie. Czyszczenie polega głównie na wyjęcie protezy, umyciu jej oraz włożeniu do szklanki z wodą. Korzystając z implantów mamy pełen komfort użytkowania i nie musimy obawiać się, że proteza wypadnie nam z buzi.

gabinet-stomatologiczny-dentysci

Lepsza funkcjonalność implantów pozwala także na zwiększenie pewności siebie, co w przypadku protez nie jest w 100 % zapewnione. Lepsza estetyka implantów sprawia, że wyglądem nie różnią się od normalnych zębów. Niektóre protezy mogą natomiast wyglądać nienaturalnie i nieatrakcyjnie. Brak estetyki potęgowany może być poprzez metalowe klamry lub ciernie. U posiadaczy ruchomych protez wystąpić może także podrażnienie i zapalenie dziąseł, spowodowany dużym naciskiem lub luźnością protezy. Zastosowanie implantów pozwala obniżyć poziom zaniku kości, dzięki temu, że stymuluje rozwój i odbudowę kości. Natomiast w przypadku protez zanik kości może powodować zmiany kształtu szczęki, wskutek czego potrzebne będą częste modyfikacja i regulacje. Zanik kości wpływa z kolei na przedwczesne postarzenie wyglądu twarzy. W kwestiach finansowych atrakcyjniej wypadają protezy. Nie dają one jednak tak wspaniałych efektów jak implanty. Warto zastanowić się więc, czy warto oszczędzać na swoim zdrowiu, komforcie oraz zdrowiu psychicznym.